Беседа, посветена на пъстрата история на бившия царски дворец и празнуването на първата модерна Коледа в България, ще се проведе в Националната галерия/Двореца в София на 10 декември.
Наградите на MTV са в очакване на триумф за Тейлър Суифт, съобщи Асошиейтед прес. Има вероятност поп певицата да стане най-титулуваният изпълнител в историята на отличията.
Наградите ще бъдат връчени в сряда вечерта.
Суифт води по брой номинации - цели 12, сред които за видеоклипа на песента Fortnight. Пост Малоун, който участва в записа на песента, я следва с 11 номинации.
Не е ясно дали Тейлър Суифт ще присъства на церемонията. Ако се появи, победата й ще даде още повече гласност за подкрепата за Камала Харис в кандидатпрезидентската кампания. Във вторник вечер певицата обяви подкрепата си за Харис минути след края на дебата с Доналд Тръмп.
През миналата година Суифт спечели девет награди на MTV, достигайки до впечатляващите 23. Този брой я нарежда след Бионсе, която е носител на общо 30 награди. След Суифт е Мадона с 20 отличия. Лей
До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.
Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията.
През лятото е обичайна гледка как стотици сериозни наглед бизнесмени и бизнесдами, които се разхождат по бреговете на Рейн, внезапно се събличат по бански! След това натъпкват бизнес одеждите си в непромокаема раница, наречена wickelfisch („рибна раница“), мятат я на гръб и скачат в реката, като се оставят на бързото течение да ги отнесе у дома. Андреас Руби, директор на Швейцарския музей на архитектурата в Базел, обяснява пред репортер на Би Би Си, че нарича това „водно градско шляене“:
„Понякога можете да видите групи
Спектакълът „Отвъд думите“ ще бъде представен в Шумен на 1 декември, съобщиха от Сдружението с нестопанска цел „Клуб култура за Шумен". Музикално-поетичното събитие ще бъде в залата на Общински младежки дом - Шумен.
Входът за публиката ще бъде свободен.
В спектакъла ще участват актьорите Марияна Бранкованова, Росица Кехайова и Николай Сяров. В тяхно изпълнение на сцената ще прозвучат текстове от Евангелие от Йоана, Еклесиаст, шуменски и национални поети – Иван Пейчев, Христо Фотев, Йордан Кръчмаров, Ганчо Мошков, Антонин Горчев, Богдан Тетовски, Илина Желязкова, Виолета Кънчева, Галина Михайлова, Татяна Карова, Николой Сяров и Надежда Романова.
В спектакъла са включени и песни на едни от популярни рок групи и певци, а също композицията „О Фортуна“ от „Кармина Бурана“ на Карл Орф. Те ще бъдат изпълнени от пианистка
Мюзикълът „Книгата на мечтите“ ще бъде представен за трети път в зала 1 на НДК.
Събитието е на 29 ноември, съобщават от Fest Team.
„Книгата на мечтите“ разказва историята на млад мечтател, който открива силата на любовта и приятелството, за да преодолее предизвикателствата в живота си. В основата на мюзикъла стоят танцови изпълнения, музика и хореография, вплетени в историята на пътуващи циркови акробати.
Режисьор е Уест Хайлър, който работи заедно с българския екип – Ана Дончева, Ралица Мерджанова и Александър Чобанов. Композитори са Петя Данкова, Адриан Гугов и Александър Васев. Сценографията е на Елица Георгиева, а костюмите – на Сърджан Кръстевски.
Балетният спектакъл "Жизел" ще бъде представен на 10 ноември (неделя) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на Русенската опера Диана Димитрова.
Хореографията е на Жан Корали и Жул Перо, а постановката е на проф. Петър Луканов. Сценографията е на Иван Савов, костюмите са на Елка Тодорова, художествен ръководител е Весела Василева, а помощник-режисьор е Елена Колева.
В образа на Жизел ще се превъплъти Елизабета Форменто от Италия, а публиката ще види кубинския балетен артист Яниер Нода като Алберт.
"Вече сме танцували "Жизел" в Пловдивската опера. Обожаваме да се представяме в България, където балетът е много популярен, а театрите са красиви. Градовете са прекрасни, а хората са много мили, посрещат ни винаги топло", казват двамата гост - солисти.
По думите им "Жизел" е емблематичен и магически балет, който носи дълбоко послание
Събитието „Коледа в Двореца. Пътуване във времето“ се организира от Националната галерия и Националния етнографски музей (ИЕФЕМ - БАН), съобщават от екипа.
Беседата ще бъде водена от Жанет Митева (Национална галерия) и Тотьо Христов (Национален етнографски музей)
„През 1879 година княз Александър Батенберг обогатява културния живот на страната с редица нововъведения, сред които празнуването на Коледа с елха, зимни кънки и подаръци. Това превръща Двореца в център на празничния живот за столичния елит. С течение на годините се установява традиция, която оставя траен отпечатък в отбелязването на Коледа у нас“, разказват организаторите на събитието.
Жанет Митева и Тотьо Христов ще разкрият аспектите на тази традиция, както и историята на сградата – пространство с богато наследство, днес дом на Националната галерия и Националния етнографски музей – БАН.
Присъстващите ще имат възможността да се потопят в тържествената атмосфера на дворцовите празници от края на XIX и началото на XX век. Ще имат в тесен кръг шанса да се докоснат до духа на първите Коледи в България след Освобождението, анонсират от екипа.
Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).
Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.
Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.
"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева.
Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.
Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.
Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.
Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди
Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.
Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.
"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".
Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на
Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.
Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.
„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.
Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ
Юбилейна изложба подреди художникът Василий Похомов във Варна.
Творбите в нея датират от различни периоди и най-точно отразяват моето творчество, посочи авторът на откриването.
По думите му това са най-важните сюжети за него, както личи и от заглавието „Варна, морето и още нещо“. За своите реалистични пейзажи използва много етюди и скици, правени от натура. Картините му изобразяват както Варна и околностите й, така и емблематични места от Северното Черноморие като Фара в Шабла, нос Калиакра, село Тюленово.
Художникът обясни, че обича да рисува Морската градина, гледки край Варненското езеро, лодки, различни пейзажи, любими неща, които са го впечатлили. Би искал да ги предаде на зрителите, за да ги почувстват. Според него работата на художника е да направи творбата до завършен вид, а после тя си има свой път и среща с хората. „Картината е живо
/ВСР